Şirince' ye Özel!.
 Gözleme ve ayran keyfini yaşadınız mı ?
Şirince' ye Özel!.
 Zeytin çeşitlerimiz...
Çeşitli bitki özlü sabunlar...

 
 
Şirince Köyü

Bir görüşe göre tarihi M:V: Yüzyıla kadar inen Şirince (eski adıyla Kırkıca) köyü ,Küçük menderes nehrinin getirdiği alüvyon ve taşkınlar nedeniyle yaşanmaz hale gelen bölgenin ,terk edilmesiyle kurulmuş bir yerleşmedir.

Bir başka kaynakta ise köyün kuruluşu ,Beylikler dönemine rastlar.Dere beyinin yanında çalışan köylülerden bir gurup ,azad  edilmelerini ve kendilerine bugünkü Şirince köyü çevresinin verilmesini dilerler.

Bunun üzerine Bey bir gurup kölesini azad eder.Ve kırk kişilik bir köle gurubu bu günkü Şirince' yi kurar ,kendileri kırk kişi oldukları için ,ilk adını da (kırkınca)koyarlar.

Bir zaman sonra gurup teşekkür için ,Beyin yanına gider
Bey sorar

-Yerleştiğiniz yer güzel midir?.

Beyin yerlerini ellerinden alacağından ,korkan gurup şöyle cevap verir.

-Çok çirkin bir yerdir beyim derler .

Bunun üzerine beyde :Öyleyse yaşadığınız yerin adı (ÇİRKİNCE) olsun der.Ve böylece köy ikinci ismini alır.

Şirince 19.yüzyılda, Osmanlı imparatorluğu yönetimi altında Rum nüfustan oluşmuş ,1800 haneli bir köydür .resmi konuşma dili –Türkçedir. Dağlık bölgede yerleşmiş olmanın verdiği avantajla,hükümete vergi ödeyerek ve kendi içlerinde kurdukları düzenle,kapalı bir köy hüviyetinde yaşamın sürdürmektedir.

1910 yıllarına kadar oldukça sakin geçen hayatları,Yunanistan'dan sürülmüş göçmenlerin kışkırtmaları ile hareketlenmeye başlar .

Balkan savaşı sırasında Osmanlılara karşı zaman zaman direnişte bulunulur.Nihayet 1914 yılında 1.dünya savaşı,tüm şiddetiyle Anadolu'ya kendini gösterir.Osmanlı hükümeti,köyün gençlerini 'Amele Taburu denilen özel çalışma birliklerine kaydeder.

Ancak taburdan kaçanlar ya dağlarda çetecilik yaparak,ya da Yunanistan'a sığınarak direnişte bulunurlar.1918 yılında anlaşma yapılmasıyla,(Kırkınca) Şirince' den sağ kalanlar köylerine geri dönerler...

15 mayıs 19192'yunanistan işkal amacıyla İzmir'e çıkartma yapar.Şirince' ye girdiklerinde büyük coşkuyla karşılanırlar.O sırada Şirince Osmanlı uygarlığındadır.fakat halkı kendini yunanlı kabul ederek,gönüllü olarak yunanlı ordusuna yazılmak üzere İzmir'e gider. Urla,Kokluca,Bornova ve Kuşadası'ndan gelerek toplanan gönüllü askerlerin başına Yunanlı subaylar verilerek bağımsız alaylar kurulur. Amaç diğer müttefikleriyle birlikte Anadolu'yu paylaşmaktır ve bu konuda Sevr anlaşması onlar için en büyük güvencedir.

Ancak Türk kurtuluş savaş'ını noktalayan 22 Ağustos 1922 büyük taarruz zaferi ve hemen ardından 9 Eylül 1922'de İzmir'in düşmandan kurtarılmasından sonra daha önce bu yörede yaşayan Rum köylülerinin hepsi Yunanistan'a göç ederler.

Böylece Şirince birkaç yaşlısı dışında ,ıssız bir köy hüviyetine girer.Nihayet,1924 göçmen mübadelesi ile Yunanistan'dan (Selanik,provusta.kavala v.b.)gelenlerin buraya yerleşmeleriyle  köy yeniden canlanmaya başlar ve zamanla bugünkü haline gelir.

Köyün 3.adının nasıl geldiği ise şöyledir.
Dönemin İzmir valisi köyü ziyarete gelir ve köyü çok beğenir ismini sorar Çirkince derler vali'de böyle güzel bir yer Çirkince olamaz bundan sonra buranın adı Şirince olsun der ve böylece bugünkü ismini alır.

Not:Bu tarihçe (Cumhur YARAN) tarafından düzenlenmiştir.

Can gözleme Bahçesi : 0 232 898 30 74

Nasıl Gidilir ?
Şirince, İzmir 'in sevimli ilçelerinden Selçuk'un bir köyüdür. Selçuk'a 8 km.uzaklıktaki Şirince köyü, yöredeki turizm merkezlerine günü birlik gelip-gitme olanağı olan bir yerleşim alanıdır. Yolu asfalttır ve denizden 350 m. yüksekliktedir.

İzmir otobanından gelecekler, Belevi gişelerinden çıkarak Selçuk yönünde ilerleyecek ve şehrin girişindeki Shell benzin istasyonunun karşısındaki tali yoldan ilerleyip Şirince tabelasını takip edeceklerdir.

Toplu taşım araçlarını tercih edenler için Selçuk Garajından saat başlarında dolmuş vardır.

Aydın - Denizli ve İzmir yönlerinden Selçuk'a gelen trenlerden yararlanmak isteyenler, yine Selçuk garajına gelip Şirince dolmuşlarına binebilir.

Her ne şekilde olursa olsun, tarih ve doğanın kucaklaştığı bu cennet mekanı henüz görmediyseniz kendinize biraz zaman ayırın ve hayatınıza farklı bir deneyim katın